Navigace: Cestování » Průvodce » Itálie » Valle d´Aosta

Valle d´Aosta

- vyhledejte si ubytování ve Valle d´Aosta (více o booking.com)
- aktuální nabídky lyžařských zájezdů do Valle d´Aosta

Valle d´Aosta je region, který se rozkládá na italských hranicích se Švýcarskem a Francií. Tato pomezní oblast je v podstatě nejmenším regionem v Itálii. To ale neznamená, že se v něm nenacházejí vysoké hory, právě naopak zde nalezneme ty absolutně nejvyšší vrcholy. Ostatně jména jako Monta Rosa, Matterhorn nebo Mont Blanc toto tvrzení jen a jen dokazují. V celém regionu lze poznat nejen krásnou přírodu plnou rozkvetlých květin, ale také doslova luxusní zimní centra zaměřená na veškeré sporty, která souvisí se sněhovou pokrývkou.

Lyžařská centra v údolí Valle d´Aosta

Celé údolí Valle d´Aosta disponuje čtyřmi velkými lyžařskými centry. Jsou jimi Monte Cervino, Monte del Gran Paradiso, Monte Bianco a Monte Rosa. Všechna střediska se nacházejí v nadmořské výšce, která mnohdy převyšuje čtyři tisícovky metrů. Právě tato nadmořská výška je zárukou toho, že se na zdejších sjezdovkách nachází velké množství sněhu, takže sněžných děl nebývá za potřebí. Ostatně sezona zde trvá od počátku prosince až mnohdy do druhé poloviny dubna.

Celkový počet asi třiceti středisek, jež jsou součástí Valle d´Aosta, nabízí zhruba 870 kilometrů sjezdových tratí. Převládají zde sjezdovky červené barvy určené pro středně pokročilé sportovce, těch je zhruba něco přes 500 kilometrů. Modré tratě zabírají plochu bezmála poloviční oproti červeným a černých nejstrmějších sjezdovek zde nalezneme asi 100 kilometrů.

V celém komplexu najdeme celkem 13 větších kabinových lanovek, 7 menších lanovek stejného typu a 67 sedačkových lanovek. Vše je doplněno celkovým počtem 75 lyžařských vleků. Úplná kapacita celého Valle d´Aosta činí zhruba 200 000 obsloužených osob za jednu hodinu.

Díky těmto parametrům a také díky tomu, že zde panují opravdu velmi příhodné podmínky, se Valle d´Aosta stalo hostitelem mnoha různých oficiálních soutěží ve sjezdovém lyžování, ale i v jiných disciplínách souvisejících se sněhem.

K tomu, abyste se mohli prohánět po sjezdovkách v jednotlivých střediscích Valle d´Aosta, vám bude stačit pouze jeden společný skipas, který je platný pro všechna lyžařská centra. Jednodenní lyžování vás bude stát 36 euro a za lyžování na šest dní zaplatíte 185 eur.

Areál nejen pro sjezdaře

Snowboardisté si tady jistě také budou libovat, jelikož v komplexu Valle d´Aosta byly zbudovány dva snowparky vybavené velkým množstvím nejrůznějších překážek. Zajímavou možností je bezesporu takzvaný heliskiing. Lyžaři milující freeride a extrémní lyžování mohou využít helikoptéry jako možnosti výtahu na opravdové vrcholky, odkud se mohou nespoutaně spouštět do údolí. Heliskiing se koná z vrcholů Monte Rosa a Valgrisenche.

Pokud už budete mít dost lyžování, tak se vám naskytne hned několik příležitostí, jak trávit volný čas. Řadíte-li se mezi milovníky historie a starých časů, tak jistě zavítáte na některý z hradů nebo zámků, které se v regionu nacházejí. Z těchto hradů jmenujme jako příklad Castello de Fénis či Forte di Bard. Nejen u těchto monumentálních staveb se mísí krása francouzské architektury a středověkých fortifikací. Zajímavá je bezesporu také návštěva Národního parku Gran Paradiso.

Když už mluvíme o různých přednostech Valle d´Aosta, tak bychom neměli zapomenout na zdejší aprés- ski. Právě region Valle d´Aosta je charakteristický dodržováním různých tradic. Mezi ně patří například pití místní grappy v restauracích a skibarech podél sjezdovky. Místní kuchyně nabízí například velmi vydatný biftek a nebo různě upravená vejce či lanýže. Určitě si nenechejte ujít velmi originální fondue vyrobené z kozího sýra. Italové nezaostávají ani ve víně, které opravdu stojí za ochutnání.

Diskuze

téma: Evropa,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Evropa,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: O cestování,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
hotel: Marriott Kauai Resort, ostrov Kauai
strava: Bez stravy
od: 31.1. 2014
délka pobytu: 10 dní
do: 9.2. 2014
hotel: Martinez
od: 10.8. 2013
strava: All Inclusive
do: 21.8. 2013
délka pobytu: 12 dní