Navigace: Cestování » Průvodce » Itálie » Val di Sole » Passo Tonale

Passo Tonale / Ponte di Legno

- vyhledejte si ubytování v Passo Tonale (více o booking.com)

Zimní středisko Passo Tonale / Ponte di Legno nalezneme v severozápadním cípu Údolí slunce, neboli Val di Sole. Právě srdcem Passo Tonale prochází dělící čára, která představuje hranici mezi regiony Trentina a Lombardie. Passo Tonale leží v nadmořské výšce 1 883 metrů nad mořskou hladinou a spolu s malebným vysokohorským městečkem Ponte di Legno tvoří areál, do kterého jezdí milovníci lyžování a jiných zimních sportů spjatých s přítomností sněhu prakticky po celý rok. Právě toto celoroční lyžování je zapříčiněno přítomností ledovce Presena. Ten se nachází ve výšce pohybující se kolem 3 000 metrů.

Oblíbené ubytování

V Passo Tonale a Ponte di Legno doporučujeme se ubytovat v Adamello Resort, hotelu Piandineve nebo v hotelu Sciatori.

Sjezdovky v Passo Tonale

Celková plocha sjezdovek v komplexu Passo Tonale / Ponte di Legno činí celkem 61 kilometrů. Passo Tonale / Ponte di Legno je střediskem, ve kterém si přijdou na své lyžaři všech dovednostních kategorií. Sjezdovek zde nalezneme celkem 46. Z tohoto počtu jsou nejvíce zastoupeny trasy červené, kterých je celkem 25. Pro začátečníky bohatě dostačují trasy modré. Těch zde naleznete celkem 15. Černých sjezdovek je pouze 6, nicméně zdatní lyžaři si je velmi pochvalují.

Sjezdové tratě jsou velmi dobře doplňovány jednotlivými přepravními zařízeními. Kapacita místních vleků a lanovek činí bezmála 50 000 osob za hodinu. Bylo zde vybudováno celkem 6 kabinkových lanovek, 15 sedačkových a 7 lyžařských vleků. Pokud se při plánování dovolené v horách bojíte nedostatku sněhu, tak u tohoto střediska si můžete být stoprocentně jisti, že málo sněhu tady určitě nebude. Lyžařský areál se totiž nachází v nadmořské výšce pohybující se od 1200 - do 3016 metrů. V nižších partiích bývá sněhu dostatek, jelikož Passo Tonale / Ponte di Legno disponuje mnoha sněhovými děly schopnými obsloužit drtivou část rozlohy sjezdových tratí. Ve vyšších polohách je sníh celoročně, jelikož na ledovci Presena neroztaje. Ať se tedy rozhodnete zavítat sem v jakoukoli roční dobu, vaše spokojenost bude zajištěna.

Sezona v spodní části areálu trvá zpravidla klasicky od prosince až do konce ledna a na Preseně se lyžuje neomezeně po celý rok.

Když upozorníme na nejznámější a nejoblíbenější trasy, tak musíme nutně začít sjezdovou tratí s názvem Paradiso. Ta je dlouhá celkem 2,7 kilometru, přičemž její převýšení činí 700 metrů. Sjezdovka Paradiso je velmi rychlá a měli by se na ni vydat pouze zkušení lyžaři. Jestliže milujete jízdu neupraveným terénem, tak jste na správném místě, právě v Passo Tonale / Ponte di Legnu si totiž můžete najmout školeného instruktora a prohánět se prašanem po těch nejlepších trasách. Když dorazíte do tohoto střediska v období, kdy je opravdu hodně sněhu, tak můžete klidně dorazit z Tonale až ke svému apartmánu anebo hotelu do Ponte di Legna. Zapomenout bychom neměli ani na snowpark, který skýtá svým návštěvníkům několik velmi zajímavých překážek a skoků.

Fandíte-li spíše běžeckému lyžování, tak klidně můžete vyrazit na některou z tras, těch je zde celkem 40 kilometrů a jejich kvalita je zaručena. Určitě se vydejte do běžeckého centra Vermiglia. Právě zde se velmi vkusně proplétají jednotlivé trasy, které vedou jak loukami a velkými pustými stráněmi, tak také lesnatými porosty. Uvidíte kolem sebe také krásné skály a vrcholky Pressanella. Samotné středisko běžkařům nabízí teplou kuchyni v občerstvení a také veškerý servis včetně vytápěných šaten ze sprchami. Pokud si koupíte Trentino Nordic Skipass, tak vám bude umožněn vstup jak do tohoto centra, tak do několika jiných a také na vybrané sjezdové tratě.

Když už jsme u permanentek, tak v Passo Tonale / Ponte di Legnu si budete moci vybrta z několika možností skipasů. Tím prvním je pochopitelně permanentka platná pouze pro areál Passo Tonale / Ponte di Legno - Adamello ski, jak se tento skipas nazývá, a stojí 34 euro na jeden den lyžování. Druhou možností je zakoupení skipasu, který se nazývá Skirama a jeho platnost je omezena na tratě Dolomiti Adamelo Brenta. Stojí 150 euro na pět dní. Poslední typ není z hlediska polohy tohoto střediska až ta výhodný, ale zakoupit si jej můžete, obzvlášť, pokud jste přijeli na několik dní a máte své vlastní auto. Jde o skipas Super Skirama, který platí na úplně největším území a stojí 36 euro. Samotný skipas vás bude opravňovat také ke vstupu do krytého bazénu v Ponte di Legno. Po celodenním lyžování je takové plavání v bazénu doslova balzámem. Na tento skipas dostanete pochopitelně slevu i do místního bruslařského areálu.

Velmi zajímavé jsou také výlety na sněžnicích a nebo jiné aktivity v podobě třeba takové jízdy na psím spřežení. Ubytovací kapacity tohoto střediska jsou poměrně vysoké a služby jsou na vynikající úrovni. Dokladem jsou krásné restaurace a bary, ve kterých si můžete dát místní speciality jak k jídlu, tak také k pití. Pokud se chcete informovat podrobněji, tak domovské stránky Passo Tonale / Ponte di Legno, na kterých naleznete informace i v češtině, jsou na www.passotonale.it.

Kam dál?

Kam dál?

- aktuální zájezdy do Passo Tonale
- zájezdy na poslední chvíli do Passo Tonale

Diskuze

téma: Evropa,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Evropa,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: O cestování,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
hotel: Hotel Sporting
od: 28.7. 2013
strava: Polopenze
do: 2.8. 2013
délka pobytu: 6 dní
hotel: Hotel ADAMELLO
od: 29.6. 2013
strava: Snídaně
do: 6.7. 2013
délka pobytu: 8 dní