Navigace: Cestování » Průvodce » Itálie » Val di Sole » Folgaria - Lavarone

Folgaria - Lavarone

- vyhledejte si ubytování ve Folgarii (více o booking.com)

Pokud se vydáte do regionu Trentino, tak jistě nejde vynechat krásné malebné městečko Folgaria nacházející se v prostoru mezi obcemi Trento a Rovereto. Folgaria je sice městečkem poměrně malým, což dokazuje i jeho rozloha 71,6 km² a počet obyvatel přesahující těsně tři tisícovky, nicméně z hlediska zimních sportů se jedná o velmi zajímavý výchozí bod do zimního areálu Folgaria / Lavarone, jenž se nachází v jeho blízkosti.

Komplex sjezdových tratí Folgaria / Lavarone se řadí do oblasti Dolomiti Adamello Brenta a i přesto, že jeho rozměry rozhodně nedosahují k ostatním gigantům Italských Dolomit, se stal doslova ideálním místem pro trávení zimní dovolené. Celé středisko se dělí na tři oblasti, ve kterých můžete trávit chvíle jak na lyžích, tak třeba na snowboardu.

Části areálu

První ze tří součástí areálu je poměrně rozsáhlé středisko Folgaria, druhým o něco menší Lavarone a k celému komplexu ještě náleží menší lyžařský kout Fiorentini. Mimo všechna tato střediska ještě najdeme vlek Gionghi.

Celý areál Folgaria/ Lavarone se rozkládá ve výšce pohybující se v rozmezí od 1180 do 1852 metrů nad mořem. Tato nadmořská výška jej opravňuje k tomu, že lyžařská sezona zde trvá prakticky od prosince až do dubna. A někdy je její trvání i prodlouženo, záleží však na sněhových podmínkách. Ty jsou vylepšovány sněhovými děly, kterých je v tomto středisku dostatek na zasněžení drtivé části areálu. Místní technici propagují, že jsou schopni opatřit umělým sněhem celých 99 procent všech sjezdových tratí. Když si vezmeme zdejší lyžařské tratě z hlediska náročnosti, tak největší zastoupení mají trasy označené červenou barvou. Těch je ve Folgarii / Lavarone celkem 27, přičemž tvoří 32 kilometrů. Modré sjezdovky určené začátečníkům mají zastoupení také bohaté. V obou střediscích je celkem 31 tras s celkovým počtem 31 kilometrů. Černé sjezdovky se zde nacházejí pouze tři a jejich celková délka činí 2 kilometry.

Sjezdovky bez kabinek

Středisko je také charakteristické absencí kabinkových lanovek, kterou však bezesporu nahrazuje velká kapacita lanovek sedačkových. Těch tady bylo zbudováno celkem 19. Vše je velmi vhodně doplňováno počtem 14 vleků. Celková přepravní kapacita celého střediska Folgarii / Lavarone činí 42 000 osob za hodinu. Když se zaměříme na jednotlivé části sjezdovek, tak bezesporu určitě zaujme propojenost celého areálu, která doslova nemá chybu. Minimálně jeden den vám bude trvat výlet po celém tomto středisku. Ráno si jednoduše nasadíte na nohy lyže, batoh s nejnutnějšími věcmi a vydáte se na krásný skitour celým střediskem. Vše bude velmi příjemně doplněno tím, že sjezdovky jsou z drtivé většiny prázdné. Lidé mnohdy dávají přednost velkým střediskům, která jsou mohou být přeplněná. K dalším velkým přednostem Folgarii / Lavarone bychom určitě zařadili velmi dobrou výbavu pro nejmenší lyžaře, najdeme zde vysoce kvalitní lyžařské školy. To, že se v Folgarii / Lavarone věnují právě dětem, dokladuje i abnormálně velký počet pojízdných pásů, jež jsou určeny právě malým lyžařům.

2 snowparky a 84 km běžeckých tratí

Milovníci snowboardingu se jistě zamilují do jednoho ze dvou snowparků, jež zde byly zbudovány. Velmi zajímavý park tohoto typu byl zbudován na Rivettě. Když sem přijedete ověřit své kvality v běžeckém lyžování anebo se jen tak rozhodnete na běžkách projet, tak určitě nepřijdete také zkrátka díky 84 kilometrům perfektně upravovaným běžeckým tratím.

Určitě bychom se také měli zmínit o jednotlivých možnostech zakoupení skipasu v tomto středisku. Prvním typem je skipas Folgaria / Lavarone, který platí pro oblasti Folgaria / Costa / Francolini / Fondo Piccolo / Passo Coé / Serrada Ortesino / Fondo Grande, Lavarone / Rivetta / Bertoldi, Fiorentini a Gionghi. Další možností je zkoupení skipasu Skirama, který platí na jeden den po všech střediscích Skirama Dolomiti Adamello Brenta. Můžete si také klidně koupit permanentku Super Skirama, která vás bude opravňovat k neomezenému lyžování v 8 střediscích Skirama Dolomiti Adamello Brenta. Poslední dva jmenované skipasy se příliš nedoporučují, jelikož vzdálenost Folgarii / Lavarone od dalších větších středisek je poměrně velká.

Pokud se ptáte na využití volného času, tak kromě klasických atrakcí na sněhu jako je třeba jízda na sněžných skútrech nabízí toto středisko také velmi romantická zákoutí starobylého městečka Folgaria. Centrum Folgarie je z historického hlediska velmi cenné. Udělat si můžete například procházku pěší zónou, která je obsypána obchůdky. Zajímavý je také výlet na hrad Castel Beseno. Unikátní záležitostí je bezesporu také Skitour dei Forti. Jedná se v překladu o jakousi skitour pevnost. Jinými slovy, s lyžemi na nohou se můžete pokochat několika pevnostmi, které zde byly postavěny před a v 1. světové válce. Pro více informací o středisku Folgarii / Lavarone si klikněte na stránky www.folgariaski.com.

Diskuze

téma: Evropa,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Evropa,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: O cestování,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
strava: Bez stravy
od: 18.5. 2013
délka pobytu: 8 dní
do: 25.5. 2013
strava: Bez stravy
od: 29.6. 2013
délka pobytu: 8 dní
do: 6.7. 2013