Navigace: Cestování » Průvodce » Itálie » Alta Valtellina » Livigno

Livigno

- vyhledejte si ubytování v Livignu (více o booking.com)

Jedno z nejznámějších středisek nacházejících se v oblasti Alta Valtellina se jmenuje Livigno. Poloha Livigna je velmi příhodná, jelikož se nachází přímo v údolí mezi Švýcarskem a Itálií. Ze všech stran se kolem tohoto zimního ráje nachází alpské velikány.

LivignoV zimním období se z italského území do Livigna dostanete pouze po klikatící se silnici z dalšího střediska Bormio. Pokud sem ale budete mířit ze sousedního Švýcarska, tak projedeme tunelem a rázem budete v Livignu. Celý areál v Livignu se dělí na dvě části. Tu první tvoří svahy v Motollinu a tu druhou komplex Carosello. Mottolino se nachází Na západní straně Livigna údolí, která se rozkládá pod vrcholem Monte della Neve. Ten měří celkových 2 785 metrů. Carosello nalezneme na svazích protějších.

Nejvyšším bodem, který tvoří doslova dominantu této části Livigna, je Vetta Blesaccia s nadmořskou výškou 2 796 metrů. Pokud se budete chtít dostat z jednoho střediska do druhého, tak to nebude žádný problém, jelikož jejich propojenost pomocí skibusů funguje perfektně. Pokud budete mít lyžování v celém livignském komplexu dost, tak se budete moci vydat třeba do sousední oblasti Federie.

Areálu v Livignu leží v nadmořské výšce pohybující se v rozmezí od 1 809 do 2 796 metrů. Sjezdovky, které jsou vždy profesionálně připraveny, měří úctyhodných 102 kilometrů. Největší procento sjezdových tratí tvoří tratě červené barvy určené středně pokročilým lyžařům (54 kilometrů). Jestliže patříte mezi začátečníky, tak se rozhodně nemusíte bát, že byste si v Livignu nezajezdili, modrých sjezdovek se zde nachází celých 38 kilometrů. Pro lyžaře silnějšího kalibru jsou určeny pochopitelně sjezdové tratě označené barvou černou (10km). Přepravu v Livignu zajišťují tři větší kabinové lanovky a 14 sedačkových. Vše je velmi dobře propojeno sítí vleků, těch je celkem 16. Celková kapacita všech přepravních zařízení v Livignu činí 47 000 osob za hodinu.

Části Livigna

Corosello

Část Corosello má u sebe ještě přívlastek 3 000. Jedná o středisko vyznačující se převahou červených sjezdovek, z nichž by se měli spouštět zkušenější lyžaři. Najdete zde v podstatě obrovsky široké dálnice, na kterých nebude problém s plnohodnotným carvingem. Jsou zde i úseky, které vedou lesem, ale také taková místa, která jsou doslova holými pláněmi určenými pro carvingovou jízdu anebo pro freeride. Corosello nabízí také nejdelší sjezdovku v celém komplexu Livigna, která měří celkem 3 540 metrů. Toto středisko nabízí také snowpark, který je ale menší, než v sousedním Mottolinu.

Mottolino

Právě toto středisko disponuje možností lyžovat v nadmořské výšce přes 2 000 metrů nad mořem. Konkrétní vrchol sjezdových tratí ční ve výšce 2 700 metrů. Nástupní místa na zdejší sjezdovky jsou v Mottolinu a Teole. Tip na výjimečnou trasu - ta se nachází právě pod lanovkou Teola, když vyrazíte na tuto pistu hned v ranních hodinách, tak na vás bude čekat naprosto stoprocentně propracovaný povrch. U horní stanice lanovky byl vybudován obrovský snowpark. Velkým lákadlem je areál věnovaný jibbingu, ten byl otevřen až v sezoně 2008/ 2009. Vybrat si v celém parku můžete ze čtyř dovednostních stupňů. Překážky jsou za tímto účelem označeny velikostmi jako například oblečení, tedy od nejmenšího S, až po největší XL. Když se zmíníme o jednotlivých překážkách ve snowparku, tak mezi ně patří zejména 43 railů a boxů, 22 skoků, 2 half pipe a jeden Big wall ride. Opravdovou perlou mezi jednotlivými atrakcemi je Boarder fun. Jedná se o dvě trasy, které jsou poměrně klikaté a hodně rychlé, vybudovány byly u lanovky Sponda. V Mottolinu si přijdou na své zejména velmi dobří lyžaři, kteří milují černé pisty.

Sezona trvá od prosince do dubna a zaručuje výborné sněhové podmínky. Pokud se sem vydáte před ní anebo po ní, tak vás to bude stát mnohdy méně, ale nemusí být dobré podmínky. Ubytovat se můžete v hotelech, apartmánech anebo horských chatách či privátech. Apartmány vypadají zvenku velmi ošuntěle, nicméně uvnitř jsou naprosto špičkově vybavené.

Běžecké tratě jsou zde upravovány v délce třiceti kilometrů.

Livigno leží v bezcelní zóně, proto nakupování zde je opravdu velmi zajímavé. Sehnat lze velmi levně benzín, elektroniku, šperky anebo alkohol. Podrobnosti o Livignu jsou na stránkách www.livigno.com.

Kam dál?

- zjistěte si aktuální počasí a předpověď v Livignu
- aktuální zájezdy do Livigna
- zájezdy na poslední chvíli do Livigna

Diskuze

téma: Evropa,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Evropa,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: O cestování,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
hotel: Garni Chalet Moon
strava: Snídaně
od: 20.4. 2013
délka pobytu: 8 dní
do: 27.4. 2013
hotel: Hotel Interalpen - autokarem
strava: Polopenze
od: 24.4. 2013
délka pobytu: 5 dní
do: 28.4. 2013