Navigace: Cestování » Průvodce » Itálie » Alta Valtellina » Bormio

Bormio

- vyhledejte si ubytování v Bormiu (více o booking.com)

V severní části Itálie, konkrétně v regionu Lombardie, nalezneme jedno z nejznámějších a nejoblíbenějších lyžařských středisek, které se vůbec na Apeninském poloostrově nacházejí, mezi ně patří i středisko Bormio. Právě Brentské Dolomity obklopují prostor tohoto krásného městečka, které je sice mnohdy považováno za snobské, nicméně za luxus se jednoduše musí platit. Nedaleko Bormia se nacházejí hranice s Rakouskem, takže z České republiky je vzdálenost sem poměrně přijatelná.

Byly to právě ledovcové řeky a ledovcová jezera, která dala možnost vzniku nejnavštěvovanějšího střediska v Itálii. Oblast, ve které se dnes Bormio nachází, byla osídlena lidmi již v době Římské říše. Na tuto skutečnost upozorňují ostatně některé památky jež se z této velmi starobylé doby zachovaly.

Sjezdovky v Bormiu

Tak těch Bormio nabízí opravdu požehnané množství. Nachází se zde celkem 106 kilometrů sjezdových tratí. Nejvíce sjezdovek je označeno červenou barvou, takže pokud se řadíte mezi pokročilé lyžaře a nebo snowboardisty, tak si zde jistě přijdete na své. Začátečníci by si měli vybrat raději menší střediska z hlediska svých nákladů, nicméně Bormio nabízí celkem 30 kilometrů modrých sjezdovek. Lyžaři, kteří mají již něco naježděno, nebudou s tuto možnost také okradeni, jelikož se zde nachází i 22 kilometrů těch nejprudších sjezdovek označených černě.

Přeprava na sjezdovkách je zajištěna několika velmi moderními přepravními zařízeními. Najedete zde jednu velkou kabinkovou lanovku, čtyři menší kabinky a deset sedačkových lanovek. Použít můžete také některý z 24 lyžařských vleků. Celková přeprava za hodinu činí něco málo přes 43 000 osob.

Lyžařské podmínky a sezóna

Sněhové podmínky zde bývají vynikající a sezóna v Bormiu zpravidla začíná někdy v prosinci. Záleží na tom jaké počasí v tomto měsíci zrovna panuje. Lyžuje se většinou až do května, nicméně sezona končí již v dubnu. Bormio se proslavilo zejména díky několika Mistrovstvím světa v alpském lyžování. To poslední se zde konalo v roce 2005 a právě tomuto světovému šampionátu Bormio vděčí za svou dnešní supermoderní vybavenost. Právě díky němu je dnes součástí celého zdejšího areálu propojovací kabinková lanovka a tři velmi rychlé čtyřsedačkové lanovky pyšnící se díky svému vypolstrování velkou pohodlností.

Pro milovníky opravdu rychlého sjezdového lyžování je jako stvořená sjezdová trať vedoucí z vrcholu Cima Bianco. Nahoře se budete moci rozhodnout, kterou trasu si zvolíte. Cílem bude údolí s centrem v městečku Bormiu. Hlavní část vede holou planinou až k lesu, kde dostanete na výběr. Pokud se cítíte opravdu silní v kramflecích, tak se vydejte závodní sjezdovkou Stelvio. Právě zde se jezdí pravidelně sjezd mužů v rámci světového poháru. Jestliže se vydáte touto sjezdovkou, tak jakýmsi styčným místem se stane mezistanice Ciuk v nadmořské výšce 1 600 metrů. Odtud se dá dostat do údolí přes další dva velmi strmé sjezdy. Pokud se ale nevydáte sjezdovkou Stelvio, tak se určitě zastavte v jednom ze styčných bodů celého komplexu, který tvoří stanice Bormio 2 000. Nachází se zde i hotel a restaurace, ve které se můžete osvěžit anebo si dát něco dobrého na zub.

Zapomenout bychom jistě neměli také na ceny skipasů v oblasti Bormia. Jednodenní permanentka vás vyjde na 34 euro, šestidenní stojí 162 eur.

Aprés-ski v Bormiu je na velmi vysoké úrovni. Velký podíl na tom mají pochopitelně i horké prameny, které zde vyvěrají. Právě tyto prameny objevili již starověcí Římané. Lázně v Bormiu lze rozdělit v podstatě do tří částí - Bagni Vecchi, Bagni Noovi a Terme di Bormio. Považujete-li se za milovníky folkloru, tak si jistě nenecháte ujít jedinečnou příležitost poznat místní kulturu při tradičních závodech il Palio delle Contrade. Ty spočívají v tom, že místní lidé vyjedou do čtvrtí městečka Bormia v dobových krojích. Jinak závod se jezdí formou štafety a zúčastnit se jej mohou pouze lidé starší dvaceti let.

Bormio nabídne něco i pro obdivovatele umění Starých památek. Navštívit můžete třeba takový kostel San Vitale, který byl vystavěn v románském stylu a jeho architektura je bezesporu velmi zajímavá. Podívat se také lze do historického gymnázia pocházejícího ze 17. století. Jinak se dá také navštívit Národní park ve Stelviu.

Pokud budete chtít lyžovat i v letních měsících, tak se vydejte klidně do Bormia také. Nelyžuje se přímo zde, ale v sousedním areálu Passo Stelvio, které nabízí vynikající podmínky díky své poloze na ledovci. V Bormiu se můžete pouze ubytovat a užívat si třeba golfu a nebo se jít projít na trasy, kudy se jezdí slavný cyklistický závod Giro di Italia. Pokud se budete chtít dozvědět o Bormiu více, tak máte šanci na www.bormio.com.

Kam dál?

- zjistěte si aktuální počasí a předpověď v Bormiu
- aktuální zájezdy do Bormia
- zájezdy na poslední chvíli do Bormia

Diskuze

téma: Evropa,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Evropa,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: O cestování,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
od: 31.8. 2013
strava: Bez stravy
do: 7.9. 2013
délka pobytu: 8 dní
od: 6.7. 2013
strava: Bez stravy
do: 13.7. 2013
délka pobytu: 8 dní